VIP

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Program » Filmy » Seveřan

Seveřan

Northman

Akční / Historický

USA, 2022, 136 min.


Režie: Robert Eggers

Scénář: Robert Eggers, Sjón

Hudba: Robin Carolan, Sebastian Gainsborough

Hrají: Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Claes Bang, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe, Ethan Hawke, Björk...

Hodnocení filmu:

 

Hodnocení diváků

9/10

Termíny projekce

Datum Přístupnost Znění Verze Časy projekce
Pondělí 16. 5. 15 tit 2D 7.1 Dolby surround 7.1 21:00
Úterý 17. 5. 15 tit 2D 7.1 Dolby surround 7.1 21:00
Středa 18. 5. 15 tit 2D 7.1 Dolby surround 7.1 21:00

Jakou budoucnost má válečník, kterého k životu motivuje jen touha po pomstě? Robert Eggers, jeden z nejosobitějších režisérů současnosti, natočil temný, krvavý a syrový epos o vikinském princi, jenž se mstí za vraždu svého otce.

Amleth (Alexander Skarsgård) kdysi býval synem mocného vikinského krále (Ethan Hawke) a jeho ženy Gudrún (Nicole Kidman), než ho zrada a zákeřná vražda připravila nejen o otce, ale i o střechu nad hlavou. O pár let později se světem protlouká jako bezejmenný válečník a má jediný cíl. Vlastnoručně zabít ty, kteří ho připravili o rodinu a šťastnou budoucnost.

„Ten příběh potřebuje k životu filmové plátno. Je výpravný v tom nejlepším slova smyslu, natáčeli jsme v nádherných islandských lokacích a u některých akčních scén budete mít pocit, že se nacházíte v jejich epicentru,“ slibuje Robert Eggers. K maximální míře autenticity přispěla i řada historiků, specializujících se na vikinskou éru, s nimiž Eggers při psaní scénáře, ale i během natáčení prakticky nepřetržitě diskutoval. Ten i v Seveřanovi prezentuje svůj výrazný rukopis, který si úspěšně otestoval v oceňovaných filmech Čarodějnice a Maják. Pomáhá mu v tom nesmírně silná herecká sestava, v níž kromě Alexandera Skarsgårda, Nicole Kidman a hosta loňského karlovarského festivalu Ethana Hawkea figurují i oscarový Willem Dafoe nebo islandská zpěvačka Björk (ostatně na Islandu se velká část filmu natáčela).

Pokud Vám jméno hrdiny Amletha připadá povědomé, vězte, že příběh vychází ze severské legendy, která silně inspirovala Williama Shakespeara při psaní Hamleta.

Trailer

cinemart bontonfilm bioscop a-company    

pepsiKinoboxrádio hanáolomoucký deník      

Nahoru